Istoric

Conţinut

Biserica românească din orașul Québec sau despre cum un vis a devenit realitate


Câteva date memorabile din viața creștinilor ortodocși de origine română din orașul Québec și din împrejurimile lui :

peter.jpg

 1. 18 martie 2001 – Adunarea constitutivă a Misiunii Ortodoxe Române din orașul Québec, care va purta numele « Sfinții Apostoli Petru și Pavel »;
 2. Ianuarie 2002 – Preotul Adrian Manea devine primul preot al Misiunii;
 3. Noiembrie 2004 – Preotul Daniel Postolache devine preotul Misiunii, dupa plecarea preotului Adrian;
 4. 8 ianuarie 2012 – Adunarea Generală Extraordinară a Misiunii Ortodoxe Române aprobă în unanimitate cumpărarea bisericii St-Paul din Loretteville;
 5. 3 februarie 2012 – Cumpararea bisericii St-Paul din Loretteville de către Misiunea Ortodoxă Română din orașul Québec;
 6. 11 aprilie 2012 (Miercurea Mare) – Prima slujbă in biserica noastră;
 7. 16 mai 2013 – Se instalează catapeteasma;
 8. 18 mai 2013 – Sfintirea bisericii de către ÎPS Nathanael, PS Irineu și un sobor de preoți;
 9. 15 noiembrie 2013 - Prix d'excellence du Conseil du patrimoine religieux du Québec : Mention spéciale du jury accordée à la Mission Orthodoxe Roumaine du Québec pentru renovarea bisericii St-Paul;
 10. Septembrie 2014 – Prin hotarârea celui de-al 82-lea Consiliu Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române din America de Nord, Misiunea Ortodoxă Română « Sfinții Apostoli Petru și Pavel » din orașul Québec este ridicată la statutul de parohie;
 11. Decembrie 2014 – Împrumutul contractat pentru cumpararea bisericii este plătit integral și înainte de termen.

Biserica

Comunitatea românească din orașul Québec era puțin numeroasă la sfârșitul anilor 1990, iar sentimentul de înstrăinare al membrilor ei era mare și datorită faptului că nu aveau o biserică în jurul careia să se adune, nici un preot care să-i îndrume.

Nevoia de Biserica a condus pe o parte din membrii comunității în număr de 32 de adulti, reprezentând 18 familii, să se întrunească în data de 18 martie 2001. Atunci a avut loc Adunarea constitutivă a Misiunii Ortodoxe Romane din orașul Québec. La această adunare a fost prezent P.C. Pr. Protopop Constantin Tofan din partea Episcopiei Ortodoxe Române din America (ROEA)

Pentru o vreme, Misiunea noastră a functionat cu ajutorul bisericii Buna Vestire de la Montréal, care ne trimitea din când în când unul din cei doi preoți ai ei pentru a oficia slujba la Québec. Ca urmare a reducerii numărului de preoți, biserica Buna Vestire n-a mai avut posibilitatea să ne ofere acest serviciu. Astfel că, la începutul anului 2002, cu sprijinul Episcopiei, am avut bucuria să primim primul preot al Misiunii, preotul Adrian Manea. Prea cucernicia sa a ramas cu noi până în toamna anului 2004, când a plecat să slujească într-o altă parohie, pe alte meleaguri. În noiembrie 2004, preotul Daniel Postolache a fost numit de către Episcopie preot al Misiunii noastre și de atunci a rămas cu noi, la Québec. De numele prea cucerniciei sale este legată dobândirea – cu ajutorul lui Dumnezeu – a bisericii noastre.

biserica_interior.jpg

La începuturile Misiunii, sfintele slujbe se țineau în diferite capele, iar din 2003 pâna în aprilie 2012 am profitat de generozitatea fraților noștri întru Hristos de la biserica Notre-Dame-de-Jacques-Cartier, care ne-au primit cu brațele deschise și cărora le-am plătit o chirie mai mult simbolică. Din anul 2011 știam că și ei întâmpină greutăți financiare și că biserica în care funcționam va fi închisă cultului mai devreme sau mai târziu.

Românii din Québec visau de multă vreme să aibă o biserică a lor, dar nu sperau că visul se va îndeplini. Trecând din casa în casa, preotul Daniel însoțit de președintele Consiliului Parohial sau de alți consilieri, a reușit să strângă pe toți credincioșii în jurul acestui proiect. A urmat o perioadă febrilă: zile și nopți de calcule, îndoieli și speranțe, ședințe de Consiliu Parohial interminabile, căutări de finanțare și negocieri cu vânzatorii, rugăciuni facute de credincioși si de către preot. La adunarea generală din 8 ianuarie se votează în unanimitate cumpararea bisericii St-Paul, iar în data de 3 februarie 2012, la orele 19, se semnează actele de vânzare-cumpărare.

„Dorim să vă informam pe acesta cale că astăzi, 3 februarie 2012, la orele 19, s-a semnat contractul de cumpărare a bisericii St-Paul din Loretteville. Misiunea Ortodoxă Română din Québec a dobândit astfel, cu ajutorul Domnului, un lăcaș de cult propriu, în care în curând ne vom întâlni la Sfânta Liturghie. Dobândirea acestei biserici, pe care o vom repara, îngiji și înfrumuseța cu timpul, este mai mult decât realizarea unui vis : este rezultatul unei mobilizari extraordinare a românilor din orașul nostru și din împrejurimi, este o dovadă că nu ne-am uitat rădăcinile și că suntem de fapt o comunitate unită și puternică în credință. Putem fi mândri că am crezut, am îndrăznit și am reușit !” (Din mesajul către comunitatea română, 03-02-2012).

biserica_interior.jpg

Urmează apoi o perioadă de eforturi enorme, atât în muncă voluntară cât și în donații, căci biserica necesita numeroase reparații în momentul cumpărării. Lucrarile de reparații s-au desfășurat într-un ritm extrem de rapid și mobilizarea comunității a fost exemplară. Ajutorul a venit de la un număr impresionant de credincioși, care au muncit fără să socotească orele și zilele, au dăruit din timpul lor și s-au ostenit cu dragoste pentru aceasta frumoasă casa a Domnului. Fie că a fost vorba de persoane individuale, fie ca a fost vorba de companii care s-au implicat masiv în aceste renovări, eforturile comunității române din Québec s-au unit și rezultatul este minunat! Am reușit cu ajutorul lui Dumnezeu și prin dăruirea oamenilor să facem în scurt timp ce alții n-au norocul să facă într-o viată : să ctitorim! Biserica St-Paul, construită in 1919 în 1919, și-a regăsit vocația inițială!

Catapeteasma

Preotul Daniel a slujit prima dată în biserică în Miercurea Mare din Săptămâna Patimilor a anului 2012, iar Sfintele Paște, Învierea Domnului, le-am petrecut cu bucurie adevărată în biserica noastră! Credincioșii s-au unit din nou în jurul unui proiect important pentru biserică, și anume realizarea catapetesmei. Această catapeteasmă care s-a integrat armonios în bisericuța noastră cu interiorul din lemn, a fost instalată pe 16 mai 2013, chiar înainte de Sfințirea bisericii de către ÎPS Nathaniel. Cu mare bucurie am trăit acest eveniment, unic în viețile celor mai mulți dintre noi, și care a avut loc în data de 18 mai 2013!

Toate eforturile depuse de mica noastră comunitate au fost recunoscute în data de 15 noiembrie 2013, la Montréal, de către „Conseil du patrimoine religieux du Québec” care a acordat Misiunii Ortodoxe Române din orașul Québec o mențiune specială : «Une mention spéciale du jury est remise à la Mission Orthodoxe Roumaine Saints Apôtres Pierre et Paul pour la restauration de l’ancienne église anglicane Saint-Paul de Lorretteville. Le jury salue la mobilisation de la communauté roumaine de Québec autour du projet permettant de donner une seconde vie au bâtiment afin d’y desservir la Mission orthodoxe roumaine.»

Serbarea de toamna -5

În subsolul bisericii, renovat și modernizat, în fiecare duminică se strâng copiii din comunitate, în cadrul școlii de duminică. Profesoare inimoase se ocupa de ei, îi învață limba română, tradițiile noastre, le insuflă dragostea față de credința și cultura noastră. Tot în această sală au loc și întâlniri ale membrilor comunității cu ocazia a diferite evenimente, religioase sau laice.

În fiecare an, pe 29 iunie, când se serbează Sfinții Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii bisericii noastre, Hramul bisericii deci, credincioșii se adună să petreacă cum se cuvine această sărbătoare. A devenit o tradiție și picnicul organizat în luna august, prilej de întâlnire între membrii comunității.

În luna septembrie a anului 2014, ca urmare a hotărârii Consiliului Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române din America de Nord, Misiunea noastră devine Parohie : o etapa care se termină și o alta care începe în viața bisericii noastre! În fine, bucuria noastră a fost deplină, când, în ultima lună a anului 2014 am terminat integral plata împrumutului făcut pentru cumpărarea bisericii!

Anii trec repede, astfel că în luna februarie 2017 vom sărbători cinci ani de la dobândirea bisericii. Între timp, ca niște buni gospodari, ne ocupăm să o păstrăm în bună stare, să facem reparațiile necesare, să o înfrumusețăm.

Suntem mai ales bucuroși că putem să îi primim pe frații noștri întru ortodoxie care n-au încă un locaș propriu de cult la noi în biserică, iar Sfânta Liturghie se săvârșește de către mai mulți preoți, în mai multe limbi! Simțim atunci că cel mai important este să împărțim darul primit cu cât mai mulți credincioși!

Mulțumim lui Dumnezeu pentru tot ajutorul fără de care nimic nu ar fi fost posibil, fără de care acest vis al nostru nu ar fi putut să se împlinească!

Aceste rânduri au fost scrise la cererea Consiliului Parohial al Bisericii « Sfinții Apostoli Petru și Pavel » din orașul Québec de către Gabriela Pescăruș

Romanian